Najciekawsze polskie videoblogi o polityce

Jednym z najpopularniejszych tematów blogów jest dziś polityka. Cięte komentarze, kontrowersyjne informacje, a może wyważone opinie… Jaka jest recepta na sukces najpopularniejszych politycznych videoblogerów?

Jak gwiazda dziennikarstwa politycznego trafiła do sieci?

Jednym z najpopularniejszych tematów blogów jest obecnie polityka. Dzięki swoim osobowościom i ciętym komentarzom wybiło się wiele nowych twarzy takich jak Krzysztof "Ator" Woźniak czy Konrad Daniel. Dziś mało kto jednak pamięta, że pierwszym znanym politycznym videoblogerem w Polsce był... Tomasz Lis.

W 2007 roku Tomasz Lis, gdy w został zmuszony do opuszczenia stacji Polsat, prawdopodobnie z braku ofert pracy zaczął nagrywać na własnę rękę program internetowy. Był to cykl "Co z Polską" publikowany na portalu gazeta.pl, w którym przeprowadzał wywiady ze znanymi politykami. Oglądalność odcinków oscylowała na poziomie 100 tys. widzów. Choć program przetrwał niecały rok (Lis otrzymał propozycję prowadzenia autorskiego programu w Telewizji Polskiej), to jego autor przetarł szlaki i pokazał, że nie potrzeba telewizyjnego studia i sztabu specjalistów, by stworzyć ciekawy materiał o polityce.

Max oglądalności videoblogów politycznych

Poszukujący miejsca dla siebie Mariusz Max Kolonko założył w 2012 roku kanał MaxTV. Od samego początku blog cieszył się dużym zainteresowaniem – każdy odcinek oglądało od kilkunastu do kilkudziesięciu widzów. Kolonko zaskarbił sobie uwagę widzów bezkompromisowymi wypowiedziami, profesjonalnie prowadzoną narracją, a także znajomością międzynarodowej polityki. Obecnie jego kanał posiada 602 tys. subskrybentów, a ilość wyświetleń poszczególnych odcinków liczona jest w milionach.

Podobną drogą poszedł Konrad Daniel, autor kanału PodziemnaTV. W swoich materiałach przedstawia liczne dane, wykresy oraz dogłębne analizy zjawisk politycznych. Każdy z odcinków jest profesjonalnie przygotowany pod względem merytoryczny. Choć Daniel w swoich filmach posługuje się dosyć oficjalnym językiem, to przedstawia często kontrowersyjne oceny wydarzeń politycznych  i nie kryje swoich konserwatywnych poglądów. Efekt? 153 tys. subskrybentów.

Nadaję prosto z kanapy

Aby ciekawie komentować politykę, nie trzeba wcale kopiować telewizyjnych formatów i naśladować profesjonalnych dziennikarzy – z takiego założenia wyszedł Krzysztof "Ator" Woźniak. Odcinki bloga nagrywa z kanapy w swoim pokoju, używa potocznego języka i mówi "z głowy", bez wcześniej przygotowanych skryptów czy scenariuszy. Komentuje niemal wszystko: od artykułów prasowych, przez wybory do Europarlamentu po pożar Katedry Notre Dame... Ta formuła spodobała się widzom – kanał "Atora" ma 398 tys. subskrybentów...

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz