Rany chirurgiczne - jak długo trwa rekonwalescencja?

Dziś wiele zabiegów chirurgicznych nie jest już tak inwazyjnych, jak dawniej. Czasem wystarczy niewielkie nacięcie, by z użyciem specjalistycznych narzędzi wykonać konieczną operację. Mimo to wciąż mamy do czynienia z uszkodzeniem tkanek, które może być uciążliwe w mniejszym lub większym stopniu. W jaki sposób należy dbać o ranę chirurgiczną i ile czasu może trwać rekonwalescencja?

Charakterystyka ran chirurgicznych

Rany powstające podczas zabiegów medycznych to specyficzny rodzaj uszkodzeń skóry. Chirurdzy robią wszystko, by zabieg pozostawił po sobie jak najmniejszy ślad. Zazwyczaj brzegi ran są blisko siebie i jeśli w międzyczasie nie dochodzi do powikłań, goją się szybko, pozostawiające jedynie cienką bliznę. Gorzej jest w przypadku większych ubytków tkanki, w przypadku których konieczna jest odpowiednia opieka i pielęgnacja.  

Rana chirurgiczna – jak z nią postępować w domowych warunkach?

W jaki sposób należy postępować z raną chirurgiczną podczas domowej rekonwalescencji? Wszystkie szczegółowe informacje na temat leczenia ran powinien nam przekazać personel w momencie opuszczania szpitala. Warto jednak streścić je w kilku najważniejszych podpunktach:

  • Dezynfekowanie rany – ranę chirurgiczną można dezynfekować jedynie przy użyciu specjalnych produktów. Przemywanie z użyciem wody utlenionej, spirytusu lub jodyny jest absolutnie zabronione. Tego typu preparaty mają słabe właściwości odkażające, a mogą jedynie wywołać podrażnienie. Na dokładnie oczyszczoną ranę nadkładamy chłonny i przepuszczający powietrze opatrunek.
  • Zmiana opatrunku – wymiana opatrunku powinna następować dwa razy dziennie, jednak jest to kwestia zależna przede wszystkim od zaleceń lekarskich.
  • Mycie ran – czy w czasie rekonwalescencji można myć ranę pooperacyjną? W większości przypadków prysznic może przynieść pozytywny skutek, warto jednak pamiętać o tym, żeby woda nie była zbyt gorąca. Sam czas mycia również nie powinien być długi – skoncentrujmy się na oczyszczeniu rany i przygotowaniu jej do ponownego opatrzenia.

Leczenia rany – jak długo będzie trwać?

Jak długo może trwać leczenie ran pooperacyjnych? To oczywiście zależy od stopnia ich zaawansowania. Szwy pozwalają na szybkie gojenie, więc jeśli w międzyczasie nie dojdzie od powikłań lub zakażenia, mogą zostać usunięte już po 2 tygodniach.    

Oczywiście przebieg gojenia należy bacznie monitorować. Jeśli w międzyczasie wystąpią u nas wysoka gorączka, dotkliwy ból, wysięk krwisty, ropny lub surowiczy powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz